Кредит або позика? Розбираємося в поняттях

Кредит або позика? Розбираємося в поняттях

Ймовірно, кожному дорослому жителю України знайомі поняття "позика" і "кредит". Їх часто вживають як синоніми, хоча це не зовсім коректно. Під позиками і кредитами передбачаються схожі, але, в той же час, не повністю ідентичні процеси, які ми докладніше опишемо в цій статті.

Для початку, все ж, відзначимо те загальне, через що часом відбувається плутанина в поняттях. По суті, і під кредитом і під позикою мається на увазі запозичення матеріальних благ і цінностей, які після закінчення певного періоду часу необхідно відшкодувати власнику, уточнює Givemoney (UA).

Плутанина в поняттях "позика" і "кредит " допустима тільки в рамках побутового спілкування. Якщо вам зустрінеться фінансова організація, яка об'єднує ці поняття, то ми радимо добре подумати, перш ніж почати з нею співпрацювати. Спочатку поняття "позика" більш широке, що включає в себе більш широкий спектр взаємодій, ніж "кредит". Друге ж набагато суворіше регламентовано.

Особливості поняття "позика"

Позика – це факт передачі будь-яких матеріальних цінностей на користь позичальника, який може розпоряджатися ними на свій розсуд. За попередньою, письмовою або усною, домовленості з позикодавцем позначаються терміни повернення. На розсуд особи, що дає в борг, за повернення позикових коштів можуть бути нараховані відсотки, або ж позичальник повертає рівно стільки, скільки взяв.

Сторонами договору про позику можуть виступати фізичні особи, мікрофінансові та інші організації, які мають на це відповідний дозвіл. У разі, коли фізична особа оформляє позику у юридичної, угоду підкріплюють договором. Запозичення ж між фізичними особами часто фіксують в розписках або зовсім в усній формі.

Особливості поняття "кредит"

Кредит – це один з видів позикових взаємовідносин між громадянами і фінансовими організаціями, що регламентується законодавчими актами і внутрішніми документами банків та інших фінансових організацій, що мають ліцензію ЦБ України.

Об'єктом запозичення в кредитних відносинах виступають виключно гроші, уточнює Givemoney (UA). Для отримання кредиту зазвичай потрібно значний набір даних про позичальника, а також велика кількість документів, що підтверджують платоспроможність громадянина України.

Відмінності між позикою і кредитом

Для зручності читачів ми склали таблицю, в якій наочно відображені принципові відмінності між кредитами і позиками. Знаючи їх, ви зможете правильно підібрати для себе спосіб отримання фінансової допомоги.

  Кредит Заїдати
Хто має право видачі Банки та фінансові організації з ліцензією ЦБ України Мікрофінансові організації, ломбарди, приватні особи
Хто може розраховувати на фінансову допомогу Громадяни з офіційним доходом і хорошою кредитною історією Особи з поганою кредитною репутацією, безробітні
Спосіб фіксації відповідальності сторін Укладення договору Укладення договору, розписка або усна домовленість
Предмет договору Гроші Гроші, матеріальні цінності
Обсяг запозичення Великі суми, зазвичай від 100 000 гривень і вище Невеликі суми, від 500 до 100 000 гривень
Відплатність Обов'язкове нарахування відсотків на позикові кошти Можливе або нарахування відсотків, або безоплатне користування
Розмір винагороди за використання коштів Процентна ставка, регульована законодавчо Відсоток або інша винагорода
Спосіб повернення Періодичні платежі в заздалегідь обумовлені терміни, що включають в себе тіло боргу і відсотки за користування коштами Періодичні платежі або одноразовий платіж